Obchody

Na GateCraftu se používají cedulkové obchody. Zde je návod jak fungují, jak je vytvořit a používat.

Obchody

Popis

Obchod slouží k směňování materiálů/itemů za peníze, a naopak. Existují zde 2 druhy obchodů:

 • Prime Shop - obchod s neomezeným množstvím peněz a materiálu

  Tyto obchody se nacházejí jen ve vybraných lokacích (bývají označené na dynamické mapě). Obchody se mezi sebou různí tím, co vykupují/prodávají. Navíc některé obchody mohou pouze prodávat, a jiné třeba jen vykupovat. Prodejní artikly jsou označené cedulkou.

 • Obchod vytvořený hráčem - omezený stavem financí jeho vlastníka a stavem inventáře

  Tyto obchody si zakládají sami hráči ve svých městech, nebo si mohou pronajmout pozemek v Prime City. Také si mohou určit, zda materiál pouze prodávají, vykupují, nebo obojí, a stanovují si i vlastní ceny. Obchod se skládá pouze z cedulky (žádné truhly jako na jiných serverech).

Obchody

 

Jak nakupovat/prodávat

Pravý klik (nejlépe prázdnou rukou) na cedulku ti otevře obchodní inventář. V případě Prime Shopu se jedná o virtuální truhlu, která má vygenerovaný obsah vždy stejným způsobem. Pokud nakupuješ u hráče, také se otevře virtuální inventář, ale už není pokaždé stejný, nýbrž reflektuje změny dle prodejů/výkupu.

Obchod se tedy provádí běžným přesunem itemu z inventáře do inventáře. Prodej se provádí přesunem itemů od sebe do virtuálního inventáře, a nákup naopak. Pro dokončení obchodu stačí inventář zavřít. Následně se v konzoli napíše zpráva o tom, kolik itemů pro nákup/prodej bylo přesunuto, a jaká je finální částka.

Nakup je třeba ještě potvrdit. Pro potvrzení stačí provést znovu pravý klik na cedulku obchodu. Naopak pro zrušení se stačí pohnout z místa, nebo třeba i poskočit.

Obchody

 

Jak vytvořit obchod

K vytvoření obchodu je potřeba pouze cedulka, která nese základní údaje i předměty, se kterými se obchoduje.

Cedulku je třeba napsat v následujícím tvaru:

 • 1. řádek - napiš SHOP, bez uvozovek a klidně malým písmem
 • 2. řádek - buy: (cena) - pro nákup (z obchodu)
 • 3. řádek - sell: (cena) - pro výkup (z obchodu)
 • 4. řádek - Název prodávaného artiklu. Je možné použít i ID itemu.
 • - tento řádek je možné nechat prázdný, a vyplnit jej později.
  - zde je užitečný seznam ÍDéček

 

 • Na velikost písma se nehledí.
 • Cenu uváděj bez závorek. Můžeš použít i desetinné číslo.
  Odděluje se tečkou, například: buy 0.5
 • Pokud chceš jen prodávat, nebo jen vykupovat, stačí místo čísla ceny napsat pomlčku.
  Pokud nechceš například vykupovat, napiš "sell -"
 • Pokud neznáš ID předmětu a nechceš jej hledat, stačí 4. řádek nechat prázdný. Předmět, se kterým chceš obchodovat vem do ruky a klikni s ním na cedulku. Item se tím nastaví sám automaticky, včetně aktualizace cedulky.

 

Při vytvoření obchodu se navíc všem hráčům, který jsou připojeni do kanálu Trade (viz Komunikace ve hře), vypíše informace s cenou, lokací a kód pro zadání do kompasu. Takže pokud máš dobrou cenu, můžeš čekat první zákazníky vcelku rychle a není třeba o vytvoření obchodu ručně informovat v chatu. ;)

 

Jak vyhledat obchod (na webu)

Prohledávat městské tržnice není zrovna moc praktické, vlastně je to docela peklo, pokud nejdeš na jistotu, do obchodu, který už znáš. Proto k tomu máme na webových stránkách vyhledávač obchodů.

Zde stačí zadat konkrétní item, s jehož názvem pomůže i našeptávač v textovém poli. Vyhledávač umí dokonce vyhledávat i očarované předměty dle konkrétního enchantu. S konkrétním názvem opět pomůže našeptávač.

Při kliknutí na obrázek předmětu se zobrazí také konkrétní souřadnice obchodu a kód pro kompas, po jehož zadání se ti lokace přidá do kompasu a mezi těmito lokacemi lze pravým tlačítkem s kompasem v ruce přepínat.

Obchody

 

Další možnosti obchodů

Obchodům lze kromě ceny výkupu a prodeje nastavit jaké další vlastnosti, kterými jsou limit a velikost.

Velikost obchodů

Velikost obchodu lze nastavit od jednoho do šesti řádků (maximální velikost odpovídá velikosti dvojtruhly). Standartně má obchod velikost jedné truhly (3 řádky). Za zvětšení obchodu se platí jednorázový poplatek v řádu několika korun. Menší a standartní velikosti jsou zdarma.

Pro nastavení velikosti obchodu slouží příkaz: /gshop size. Po zadání příkazu klikni pravým na cedulku obchodu, který chceš zvětšit/zmenšit a objeví se ti speciální inventář s několika barevnými vlnami. Velikost nastavíš kliknutím na jednu z těchto kostek.

Obchody

Limit nákupu a prodeje

Pro vytvoření výkupu je vhodné použít nastavení limitu, aby ti horliví obchodníci nevybrali všechny peníze z účtu. Stejně tak se můžeš rozhodnout omezit i prodej. Například pokud chceš obchodovat v menším množství a nebo nechceš mít všechny obchody okamžitě vykoupené prvním zákazníkem.

Limit se nastavuje pro pohyb za 24 hodin a slouží k tomu příkaz: /gshop limit [pocet]

Do limitu se započítávají všechny pohyby. Tzn. mám-li obchod, kde je možno koupit i prodat, a limit jsem nastavil na hodnotu 3, znamená to, že poté co si někdo koupí 2 předměty, může do tohoto obchodu zpět prodat už jen jeden.

Limit lze také zrušit příkazem: /gshop limit reset

 

Statistiky prodeje

Pro své obchody máš k dispozici také statistický přehled nákupu/prodeje, informaci o nastaveném limitu a historii posledních transakcí.

Tyto statistiky se vypisují po klepnutí levým tlačítkem myši na cedulku a historie po druhém takovém klepnutí.

 

Tak teď už víš vše a můžeš se směle pustit do obchodování. GL ;)